Periodontologijos paslaugos
Periodonto ligos gali varijuoti nuo paprasto dantenų uždegimo – gingivito – iki rimtos ligos, kuri pažeidžia minkštuosius audinius ir alveolinį kaulą – periodontito. Nuo to priklauso ir gydymo būdai bei metodika.
Gingivitas – tai dantenų uždegimas
Periodontitas – sunkesnė ligos forma, tai ne tik dantenų uždegimas, bet ir atraminių danties audinių nykimas. Periodontitas pasireiškia dantenų uždegimu, dantį supančio kaulo ir jį prilaikančių raiščių nykimu bei periodontalinių kišenių susidarymu.
Dėl šių ligų konsultuoja ir jas gydo gydytojas periodontologas. Pirmo vizito metu jis apklausia pacientą, sužino jo nusiskundimus, surenką ligos anamnezę, apžiūri paciento burną ir įvertinęs dantis supančių audinių būklę parenka tinkamiausią gydymo taktiką bei aptaria gydymo planą su pacientu. Dažniausiai gydymas apima ne vieną, o kelis etapus.
GINGIVITAS
Gingivitas – dantenų uždegimas. Pagrindinė jo atsiradimo priežastis- dėl nepakankamos burnos higienos atsiradusios bakterinės apnašos . Nekokybiški protezai, senos kabančios plombos, breketai, dantų padėties ir sąkandžio anomalijos taip pat sudaro palankias sąlygas kauptis apnašoms ir vystytis gingivitui. Gingivitas taip pat gali prasidėti stokojant vitaminų, apsinuodijus sunkiaisiais metalais, sergant virškinamojo trakto, kvėpavimo organų, kraujo, endokrininėmis ir infekcinėmis ligomis.
Gingivito požymiai:
- Raudonos, ar melsvai raudonos dantenos,
- Dantenų padidėjimas,
- Kraujuoja valant dantis.
Negydomas gingivitas arba dažnai besikartojantys lėtinio gingivito paūmėjimai skatina periodontito ar parodontozės atsiradimą ir vystymąsi.
Gingivito profilaktika – gera burnos higiena ! ! !
Siekiant išvengti gingivito kiekvienam pacientui rekomenduojama palaikyti gerą burnos higieną ir 2 kartus per metus profilaktiškai apsilankyti pas burnos higienos specialistą.
Kokios gingivito negydymo pasekmės?
Negydomas gingivitas ilgainiui progresuoja į periodontitą – dantį supančių atraminių audinių (kaulo, raiščių) uždegimą ir praradimą. Deja, šis procesas yra negrįžtamas. Jeigu gingivitą galima išgydyti ir neliks pakitimų, tai periodontito sukelti pažeidimai yra negrįžtami, juos galima tik stabdyti ir palaikyti, kad neprogresuotų.
Gausus apnašas. Gingivitas
PERIODONTITAS ( PARADONTOZĖ)
Periodontitas yra sunkesnė liga nei gingivitas, pažeidžianti visus apydančio audinius. Pirmiausia uždegimas prasideda dantenose, vėliau jam išplitus ir užsitęsus, pažeidžia dantį prilaikantį raištį, kuris supa kaulą. Ligos progresas lemia dantų atramos netekimą ir klibėjimą, vėliau ir iškritimą.
Periodontito požymiai:
- Lėtinis dantenų uždegimas,
- Dantenų kraujavimas,
- Blogas burnos kvapas,
- Didelis kiekis minkštųjų apnašų,
- Periodonto kišenių formavimasis,
- Dantų klibėjimas,
- Dantenų pūliavimas,
- Dantų netekimas.
Periodontitas yra dažniausia danties praradimo priežastis asmenims virš 35 metų. Nustatyta, kad net apie 80% vyresnių, nei 30 metų žmonių turi skirtingo laipsnio periodontitą. Dažniausiai šis susirgimas nesukelia skausmo, progresuoja lėtai, todėl daugelis žmonių kurį laiką net nežino, kad juo serga.
Kokie prasidedančio periodontito požymiai ir priežastys?
Pagrindinė periodontito priežastis – kietasis ir minkštasis apnašas ir jame esančios bakterijos. Minkštasis apnašas ilgainiui sukietėja, susiformuoja akmenys, kurių pats pacientas jau nebegali išvalyti. Akmenys nenuvalomi šepetėliu, juos turi pašalinti burnos higienistas, o esant gilesnėms periodontalinėms kišenėms– gydytojas odontologas-periodontolgas. Iš pradžių akmenys ir juose esančios bakterijos ardo dantenas, prasideda dantenų uždegimas. Dantenos parausta, paburksta, kraujuoja. Ilgainiui dantenos slenka žemyn, pradeda irti žandikaulio kaulas, susidaro dantenų kišenės, apsinuogina danties šaknis. Apnašas ir akmenys pripildo kišenes, procesas apima vis gilesnius audinius. Susirgimui pažengus, dantys pradeda klibėti, kol galiausiai prarandami.
Kokios gali būti pasekmės jei nesigydysite?
Laiku nepradėjus gydyti, uždegimas gali pasklisti gilyn į periodontą ir kaulą ir bėgant laikui sunaikinti kaulą. Kaulą žmogaus organizmas pakeičia korėtu jungiamuoju audiniu, tačiau jis nėra pakankamai tvirtas, kad galėtų išlaikyti dantį savo vietoje. Periodontito bakterijos kelia pavojų ne tik burnos sveikatai, bet ir visam organizmui. Per periodontą bakterijos patenka į kraujotaką ir nukeliavę į bet kurią kūno sritį gali sukelti sunkius susirgimus: padidėja širdies ir kraujotakos ligų (insultas ir infarktas), cukrinio diabeto, osteoporozės bei kvėpavimo takų ligų ar jų komplikacijų rizika
Kokia būna pirmoji konsultacija pas periodontologą?
Pirmojo apsilankymo metu gydytojas išklauso jūsų nusiskundimus ir norus, po to apžiūri jūsų burnos ertmės būklę, įvertina periodonto būklę ir jei yra įvairaus laipsnio pažeidimų atlikęs apžiūrą ir įvertinęs rentgenogramas sudaro konservatyvaus, jei reikia, chirurginio gydymo planą. Pagal galimybes, išsiaiškina periodonto pažeidimų priežastis ir paaiškina burnos priežiūros ypatumus. Aptaręs su jumis gydymo planą, gydytojas nurodo gydymo metodus, etapus ir eiliškumą.
Koks yra konservatyvus periodonto ligų gydymas?
Konservatyvios tai yra neinvazinės gydymo priemonės skiriamos tais atvejais, kai periodonte dar nebūna negrįžtamų pakitimų. Dažniausiai gydymas pradedamas profesionalia burnos higiena.
Kada taikomas chirurginis gydymas?
Chirurginis periodonto gydymas taikomas, kai periodontą negrįžtamai pakenkia liga. Tuomet atlikus vietinę nejautrą pašalinami apie dantį esantys pakitę uždegimiški audiniai bei akmenys nuo dantų šaknų paviršių. Kartais apie pažeistus dantis susidariusius kaulo defektus galima užpildyti įvairiais kaulo užpildais bei medikamentais skatinančiais audinių regeneraciją. Operacijos nuskausminamos, todėl jų metu ypatingų nepatogumų nepatirsite.
Kodėl svarbus sveikas periodontas prieš dantų protezavimą?
Dantų protezavimas fiksuotais ar išimamais protezais kiekvieno odontologo kasdienybė. Sveikas periodontas garantuoja protezavimo kokybę ir ilgaamžiškumą. Žinant, kad periodontito paplitimas siekia 70-80 %, protezuojantys gydytojai odontologai prieš sudarydami gydymo planą privalo įvertinti periodonto būklę ir įtariant periodontitą siųsti periodontologo konsultacijai ir gydymui. Protezuojančio ar implantuojančio gydytojo odontologo bendradarbiavimas su periodontologu ypatingai svarbus, norint pasiekti gerų gydymo rezultatų. Kitu atveju, nesustabdyta periodonto patologija toliau greitai, ir dažnai nepastebimai, progresuoja kol pacientas netenka ne tik naujų protezų, bet ir dantų. Periodontologinį paruošimą apima gingivito ar periodontito gydymas, esant reikalui alveolinio kaulo korekcija, klinikinio danties vainiko prailginimas, prieangio gilinimas ir pan. Tik taip galima pasiekti optimalų ir gera rezultatą bei ilga protezų tarnavimo laiką.
Kas vyksta po chirurginio periodontologinio gydymo?
Pirmas 3 – 4 paras po chirurginio gydymo patiriami tam tikri nepatogumai dėl patinimo, nestipraus skausmo, kuris malšinamas gydytojo paskirtais nuskausminančiais vaistais. Ankstyvu periodu po periodontologinio gydymo svarbu užtikrinti burnos higieną ir gerą audinių gijimą. |
KAS YRA DANTENŲ RECESIJA?
Dantenų recesija - tai būklė, kai dėl dantenų atsitraukimo palaipsniui apsinuogina danties šaknies paviršius. Yra daugybė dantenų recesiją sąlygojančių veiksnių.
Pagrindiniai simptomai:
- Dantenų krašto atsitraukimas ir danties šaknies apsinuoginimas;
- Danties jautrumas įvairiems dirgikliams;
- Blogas estetinis vaizdas- dantis atrodo išilgėjęs;
- Dantenų spalvos pokyčiai.
Kodėl reikia gydyti dantenų recesiją?
Negydant dantenų recesijos, atsidengęs danties šaknies paviršius yra daug greičiau pažeidžiamas dantų ėduonies, nes šaknį dengiantis cementas lyginant su emaliu yra neatsparus ėduonį sukeliantiems veiksniams. Be to dantenų recesija negydoma dažniausiai progresuoja, dėl ko prastėja estetinis vaizdas bei didėja danties jautrumas.
Konsultacijos metu gydytojas periodontologas įvertinęs recesijos apimtį ir išplitimą parenka optimaliausią gydymą. Gydymas gali būti konservatyvus- siekiama sustabdyti būklės progresavimą bei palengvinti simptomus- bei chirurginis recesijos(ų) gydymas- recesijos dengimas. Po chirurginio recesijos gydymo visi minėti simptomai paprastai išnyksta, o pacientas džiaugiasi pagerėjusia dantenų estetika
Prieš gydymą- recesija ties iltiniu dantimi Po gydymo- chirurginio recesijos uždegimo